OUSTER
| Antal mätepunkter (BxH) | 4096 × 64 (vid 4096-läge) |
|---|---|
| Arbetstemperatur från | -40 °C |
| Arbetstemperatur till | 85 °C |
| Avståndsupplösning | 1 mm |
| Bildfrekvens | 40 fps |
| Bildfrekvens max | 40 fps |
| Data per punkt | RGB, avstånd, signal, reflektivitet, NIR, kanal, azimutvinkel, tidsstämpel |
| Datahastighet per profil | 600 Mbit/s |
| Data‑integritet | End-to-end CRC över hela datapaketet |
| Data‑latens | 10 ms |
| Dataprofiler | Single, Dual, Low Data Rate |
| Detektorteknik | SPAD |
| Dimensioner | Ø 87 mm × 82 mm (utan kåpa); 87 mm (med termisk kåpa) |
| Effektförbrukning | 19 W |
| EMC | FCC Part 15 Class B, ICES03 Class B, EN 55032:2015/A1:2020 Class B, EN 55035:2017/A11:2020, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, AS/NZS CISPR 32:2015+AMD1:2020, GMW3097:2019, UN-ECE Reg 10 Rev 6, ISO-13766-1/-2:2018 |
| Förvaringstemperatur max | 105 °C |
| Förvaringstemperatur min | -40 °C |
| Gränssnitt | GigE |
| Horisontell upplösning | 4096 |
| IMU‑data per sampel | 3-axlig gyro, 3-axlig accelerometer |
| IMU‑komponent | TDK InvenSense IAM-20685HP |
| IMU‑latens | 10 ms |
| IMU‑samplingsfrekvens | 2,56 kHz |
| IMU‑tidsstämpelupplösning | 1 µs |
| IP-klass | IP68, IP69K |
| Laserklass | Class 1 |
| Lasersäkerhet | Klass 1 enligt IEC/EN 60825-1:2014, FDA 21CFR1040 Laser Notice 56 |
| Lidar‑lägen | 512×10/15/20/30/40 Hz, 1024×10/15/20 Hz, 2048×10 Hz, 4096×5 Hz |
| Maxräckvidd inomhus | 500 m (maximalt representerbart avstånd) |
|---|---|
| Maxräckvidd utomhus | 350 m @ 80 % lambertian, 100 klx solljus |
| Minimum range | 0 m |
| Montering | Botten: 4× M3-skruvar, 2× 2 mm styrstifthål. Topp: 4× M3-skruvar, 4× 2 mm pinhål, 1× M6-skruv. Aluminium-baseplate (110×110×20.5 mm, 530 g) som tillbehör |
| Noggrannhet | ±1.25 cm (lambertian), ±2.5 cm (retroreflektivt) |
| Omgivningsljus max | 2000000 lx |
| Precision (σ) min/max | ±0.25 cm (min) / ±1.5 cm (max) |
| Produktsäkerhet | UL 62368-1 (4th Ed.), CSA C22.2 No. 62368-1-25, IEC/EN 62368-1:2018 |
| Protokoll lidar‑data | 1000BASE‑T |
| Punkter per sekund | 1310720 p/s |
| Rotationshastighet | 40 Hz |
| Räckvidd | 200 m @ 10 % reflektivitet, 350 m @ 80 % reflektivitet (1024×10 Hz, 100 klx solljus, >90 % detektionssannolikhet) |
| Räckviddsupplösning | 0,1 cm |
| Skanningsprincip | Roterande 360°, Flash |
| Stråldiameter ut från sensor | 19 mm |
| Stråldivergens | 0,09 ° |
| Stöt | IEC 60068-2-27 (100 G, 11 ms half-sine, 3 stötar × 6 riktningar) |
| Synfält (H) | 360 ° |
| Synfält (V) | 43,9 ° |
| Tidsstämpelupplösning | 1 µs |
| Tidssynk – ingångar | PTP, gPTP, NMEA $GPRMC, Extern PPS, Intern klocka |
| Tidssynk – utgångar | 60 Hz |
| Vibration | IEC 60068-2-64 (10 G-rms, 10–1000 Hz, 3 axlar × 48 h/axel per ISO-16750-3 Test VII) |
| Vikt | 670 g |
| Vinkelprovningsnoggrannhet | 0,01 ° |
| Vinkelupplösning | 0,7 ° |
| Våglängd | 865 Nm |
När autonoma fordon, mobila robotar och intelligenta system blir vanligare ökar också kraven på att maskiner ska kunna förstå sin omgivning i realtid. Därför blir LiDAR en allt viktigare teknik inom automation, robotik, intralogistik och smart infrastruktur. Vi på OEM Automatic erbjuder LiDAR-sensorer från Ouster – utvecklade för tillförlitlig 3D-perception i realtid. Med högupplöst punktmolnsdata och digital LiDAR-teknik används sensorerna i applikationer där exakt positionsdata, stabil objektdetektering och avancerad omvärldsförståelse är avgörande.
OEM Automatic erbjuder lösningar från Specim, en av världens ledande tillverkare av hyperspektrala kamerasystem. Med hyperspektral vision kompletteras traditionell vision med teknik som gör det möjligt att analysera material, kemisk sammansättning och kvalitet i detalj. Resultatet är mer datadrivna, stabila och automatiserade processer i applikationer där kraven på analys och precision är höga.
Över 99,7 % plocknoggrannhet och 30 % högre genomflöde – utan att tumma på säkerheten. Tillsammans med Rebl Industries erbjuder vi på OEM Automatic den vision- och identifieringsteknik som ger robotarna syn, förståelse och förmåga att samarbeta med människan.
Utvecklingen av mobila maskiner går snabbt. Kraven ökar på säkerhet, livslängd, miljöprestanda och avancerad funktionalitet – samtidigt som maskinerna måste vara kostnadseffektiva, robusta och enkla att serva. Här stöttar vi på OEM Automatic dig genom hela processen. Med bred teknisk kompetens och nära samarbete med ledande tillverkare hjälper vi dig att välja rätt komponenter för de mest krävande miljöerna.
Utvecklingen inom 3D-vision och Machine Vision går snabbt, samtidigt som kraven på stabil drift och kvalitet ökar i industrin. För att bidra med erfarenheter från verkliga applikationer deltog vi nyligen i ett internationellt roundtable-samtal, där Johan Kastensson från OEM Automatic deltog i diskussioner om hur tekniken används – och bör användas – i praktiken.
PhoXi 3D Scanner Gen3 är en avancerad 3D-scanner framtagen för industriella applikationer som kräver högsta möjliga noggrannhet och tillförlitlighet. Med blå laserteknik, hög upplösning och integrerad färgkamera levererar den enastående detaljrikedom och färgåtergivning – oavsett ljusförhållanden. En idealisk lösning för dig som vill optimera automation, kvalitetskontroll och robotstyrning.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoriter | Varianter | Antal mätepunkter (BxH) | Datahastighet per profil | Punkter per sekund | Vinkelupplösning | Pris/enhet | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
64 kanaler / 1,3 Mpts/s / 43,9° V × 360° H / 200 m @ 10 % / 9–58 V DC
Art:
OS1MAX-64
Kopierad
|
4096 × 64 (vid 4096-läge)
|
600 Mbit/s
|
1310720 p/s
|
0,7 °
|
|
||
|
128 kanaler / 2,6 Mpts/s / 43,9° V × 360° H / 200 m @ 10 % / 9–58 V DC
Art:
OS1MAX-128
Kopierad
|
4096 × 128 (vid 4096-läge)
|
1184 Mbit/s
|
2621440 p/s
|
0,3 °
|
|
||
|
256 kanaler / 5,2 Mpts/s / 43,9° V × 360° H / 200 m @ 10 % / 9–58 V DC
Art:
OS1MAX-256
Kopierad
|
4096 × 256 (vid 4096-läge)
|
4712 Mbit/s
|
5242880 p/s
|
0,2 °
|
|
Välj en variant i listan