OUSTER
| Antal mätepunkter (BxH) | H×V: 512/1024/2048 × 32/64/128 (konfigurerbart) |
|---|---|
| Arbetstemperatur från | -40 °C |
| Arbetstemperatur till | 60 °C |
| Avståndsupplösning | 1 mm |
| Bildfrekvens | 20 fps |
| Bildfrekvens max | 20 fps |
| Data per punkt | Range, Signal, Reflectivity, NIR, Kanal, Azimut, Tidsstämpel |
| Datahastighet per profil | 346 Mbit/s |
| Data‑integritet | End‑to‑end CRC (hela datapaketet) |
| Data‑latens | 10 ms |
| Dataprofiler | Single, Dual, Low Data Rate |
| Detektorteknik | SPAD |
| Dimensioner | Ø 87 mm; H 58.35 mm (utan cap) / 74.2 mm (med thermal cap) |
| Effektförbrukning | 16 W |
| EMC | FCC 47CFR Part 15 Subpart B Class A, EN 55032:2012/AC 2013, EN 55035:2017/A11:2020, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, AS/NZS CISPR 32:2015, KS C 9832:2023, KS C 9835:2019 |
| Falskpositiv-frekvens | 10000 |
| Förvaringstemperatur max | 85 °C |
| Förvaringstemperatur min | -40 °C |
| Gränssnitt | GigE |
| Horisontell upplösning | 2048 |
| IMU‑data per sampel | 3‑ax gyro + 3‑ax accelerometer |
| IMU‑komponent | InvenSense IAM-20680HT |
| IMU‑latens | 10 ms |
| IMU‑samplingsfrekvens | 0,1 kHz |
| IMU‑tidsstämpelupplösning | 1 µs |
| IP-klass | IP68, IP69K |
| Laserklass | Class 1 |
| Lasersäkerhet | Klass 1 enligt IEC/EN 60825-1:2014 |
| Lidar‑lägen | 512@10/20 Hz; 1024@10/20 Hz; 2048@10 Hz |
| Maxräckvidd inomhus | 170 m @ 80% lambertian |
|---|---|
| Maxräckvidd utomhus | 170 m @ 80% lambertian, 100 klx solljus |
| Minimum range | 0,5 m |
| Montering | Botten: 4× M3-skruvar, 2× 2 mm styrstifthål. Topp: 4× M3-skruvar, 4× 2 mm pinhål, 1× M6-skruv |
| MTTF | 250000 h |
| Noggrannhet | ±2,5 cm (lambert) / ±5 cm (retroreflektiv) |
| Omgivningsljus max | 100000 lx |
| Precision (σ) min/max | ±0,5 cm / ±3 cm |
| Produktsäkerhet | UL 62368-1, UL 60950-22 (utomhusbruk), CSA-C22.2 No. 62368-1-19, CSA-C22.2 No. 60950-22-07, EN/IEC 62368-1 |
| Protokoll lidar‑data | 1000BASE‑T, 1000BASE‑T1 |
| Punkter per sekund | 1310720 p/s |
| Rotationshastighet | 20 Hz |
| Räckvidd | 170 m @ 100 klx (80%) / 90 m @ 100 klx (10%) |
| Räckviddsupplösning | 0,1 cm |
| Skanningsprincip | Roterande 360°, Flash |
| Stråldiameter ut från sensor | 9,5 mm |
| Stråldivergens | 0,18 ° |
| Stöt | IEC 60068-2-27 (100 g, 11 ms half-sine, 3 stötar × 6 riktningar) |
| Synfält (H) | 360 ° |
| Synfält (V) | 42,4 ° |
| Tidsstämpelupplösning | 1 µs |
| Tidssynk – ingångar | PTP, gPTP, NMEA $GPRMC, Extern PPS, Intern klocka |
| Tidssynk – utgångar | 60 Hz |
| Vibration | IEC 60068-2-64 (3 G-rms, 10–1000 Hz, sprung masses, 3 axlar × 8 h) |
| Vikt | 430 g |
| Vinkelprovningsnoggrannhet | 0,01 ° |
| Vinkelupplösning | 1,3 ° |
| Våglängd | 865 Nm |
| Mellandistans-lidar för alla väder OS1 levererar 90 m räckvidd mot ett mörkt 10 % mål och 170 m mot ett 80 % lambertianskt mål, kombinerat med ett 42,4° vertikalt synfält. Sensorn är konstruerad för industriell automation, autonoma fordon, mappning, smart infrastruktur och robotik. | ![]() | |
![]() | Konfigurerbar upplösning Välj 32, 64 eller 128 kanaler vertikalt, horisontell upplösning på 512/1024/2048 punkter och 10 eller 20 Hz rotation. Upp till 5,2 miljoner punkter per sekund med 0,1 cm avståndsupplösning ger kameraliknande NIR- och signaldata. | |
| Edge-redo integration Integrerad IMU, IEEE 1588 PTP/gPTP, NMEA $GPRMC och External PPS för tidssynkronisering. UDP över Gigabit Ethernet (1000BASE-T eller 1000BASE-T1) och Ousters SDK med C++/ROS-drivrutiner. Multi-sensor phase lock och crosstalk-suppression gör att flera enheter kan köras parallellt utan störningar. | ![]() | |
![]() | Allvädersrobust Höljet är klassat IP68 och IP69K, klarar drift mellan -40 °C och +60 °C och uppfyller stöt-/vibrationskrav enligt IEC 60068-2-27/-64. Klass 1 ögonsäker laser enligt IEC/EN 60825-1:2014. CE-, UKCA- och FCC-certifierad samt UL 62368-1 och UL 60950-22 (utomhusbruk). | |
När autonoma fordon, mobila robotar och intelligenta system blir vanligare ökar också kraven på att maskiner ska kunna förstå sin omgivning i realtid. Därför blir LiDAR en allt viktigare teknik inom automation, robotik, intralogistik och smart infrastruktur. Vi på OEM Automatic erbjuder LiDAR-sensorer från Ouster – utvecklade för tillförlitlig 3D-perception i realtid. Med högupplöst punktmolnsdata och digital LiDAR-teknik används sensorerna i applikationer där exakt positionsdata, stabil objektdetektering och avancerad omvärldsförståelse är avgörande.
OEM Automatic erbjuder lösningar från Specim, en av världens ledande tillverkare av hyperspektrala kamerasystem. Med hyperspektral vision kompletteras traditionell vision med teknik som gör det möjligt att analysera material, kemisk sammansättning och kvalitet i detalj. Resultatet är mer datadrivna, stabila och automatiserade processer i applikationer där kraven på analys och precision är höga.
Över 99,7 % plocknoggrannhet och 30 % högre genomflöde – utan att tumma på säkerheten. Tillsammans med Rebl Industries erbjuder vi på OEM Automatic den vision- och identifieringsteknik som ger robotarna syn, förståelse och förmåga att samarbeta med människan.
Utvecklingen av mobila maskiner går snabbt. Kraven ökar på säkerhet, livslängd, miljöprestanda och avancerad funktionalitet – samtidigt som maskinerna måste vara kostnadseffektiva, robusta och enkla att serva. Här stöttar vi på OEM Automatic dig genom hela processen. Med bred teknisk kompetens och nära samarbete med ledande tillverkare hjälper vi dig att välja rätt komponenter för de mest krävande miljöerna.
Utvecklingen inom 3D-vision och Machine Vision går snabbt, samtidigt som kraven på stabil drift och kvalitet ökar i industrin. För att bidra med erfarenheter från verkliga applikationer deltog vi nyligen i ett internationellt roundtable-samtal, där Johan Kastensson från OEM Automatic deltog i diskussioner om hur tekniken används – och bör användas – i praktiken.
PhoXi 3D Scanner Gen3 är en avancerad 3D-scanner framtagen för industriella applikationer som kräver högsta möjliga noggrannhet och tillförlitlighet. Med blå laserteknik, hög upplösning och integrerad färgkamera levererar den enastående detaljrikedom och färgåtergivning – oavsett ljusförhållanden. En idealisk lösning för dig som vill optimera automation, kvalitetskontroll och robotstyrning.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoriter | Varianter | Antal mätepunkter (BxH) | Datahastighet per profil | Maxräckvidd utomhus | Punkter per sekund | Räckvidd | Pris/enhet | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
32 kanaler / 1,3 Mpts/s / 42,4° V × 360° H / 90 m @ 10% / 9,5–51 V DC
Art:
OS1-32
Kopierad
|
H×V: 512/1024/2048 × 32/64/128 (konfigurerbart)
|
346 Mbit/s
|
170 m @ 80% lambertian, 100 klx solljus
|
1310720 p/s
|
170 m @ 100 klx (80%) / 90 m @ 100 klx (10%)
|
|
||
|
64 kanaler / 2,6 Mpts/s / 42,4° V × 360° H / 90 m @ 10% / 9,5–51 V DC
Art:
OS1-64
Kopierad
|
64 × 1024 (vid 1024-läge)
|
682 Mbit/s
|
170 m @ 100 klx (80% lambert); 90 m @ 100 klx (10% lambert)
|
2621440 p/s
|
90 m @ 10% reflektivitet, 170 m @ 80% reflektivitet (1024×10 Hz, 100 klx solljus, >90% detektionssannolikhet)
|
|
||
|
128 kanaler / 5,2 Mpts/s / 42,4° V × 360° H / 90 m @ 10% / 9,5–51 V DC
Art:
OS1-128
Kopierad
|
128 × 1024 (vid 1024-läge)
|
1353 Mbit/s
|
170 m @ 100 klx (80% lambert); 90 m @ 100 klx (10% lambert)
|
5242880 p/s
|
90 m @ 10% reflektivitet, 170 m @ 80% reflektivitet (1024×10 Hz, 100 klx solljus, >90% detektionssannolikhet)
|
|
Välj en variant i listan