OUSTER
| Antal mätepunkter (BxH) | H×V: 512/1024/2048 × 32/64/128 (konfigurerbart) |
|---|---|
| Arbetstemperatur från | -40 °C |
| Arbetstemperatur till | 60 °C |
| Avståndsupplösning | 1 mm |
| Bildfrekvens | 20 fps |
| Bildfrekvens max | 20 fps |
| Data per punkt | Range, Signal, Reflectivity, NIR, Kanal, Azimutvinkel, Tidsstämpel |
| Datahastighet per profil | 346 Mbit/s |
| Data‑integritet | End‑to‑End CRC över hela datapaketet |
| Data‑latens | 10 ms |
| Dataprofiler | Single, Dual, Low Data Rate |
| Detektorteknik | SPAD |
| Dimensioner | Ø 87 mm × H 85.27 mm (utan basplåt) / H 107.77 mm (med basplåt) |
| Effektförbrukning | 20 W |
| EMC | USA: FCC 47 CFR Part 15 (Class A); EU: EN 55032/CISPR 32, EN 55035, EN 61000-3-2/-3-3; AU/NZ: AS/NZS CISPR 32; KR: KS C 9832/9835 |
| Falskpositiv-frekvens | 10000 |
| Förvaringstemperatur max | 85 °C |
| Förvaringstemperatur min | -40 °C |
| Gränssnitt | GigE |
| Horisontell upplösning | 2048 |
| IMU‑data per sampel | 3‑ax gyro + 3‑ax accelerometer |
| IMU‑komponent | InvenSense IAM-20680HT |
| IMU‑latens | 10 ms |
| IMU‑samplingsfrekvens | 0,1 kHz |
| IMU‑tidsstämpelupplösning | 1 µs |
| IP-klass | IP68, IP69K |
| Laserklass | Class 1 |
| Lasersäkerhet | Klass 1 enligt IEC/EN 60825-1:2014 |
| Lidar‑lägen | 512×10 Hz, 512×20 Hz, 1024×10 Hz, 1024×20 Hz, 2048×10 Hz |
| Maxräckvidd inomhus | 45 m @ 80% lambertian |
|---|---|
| Maxräckvidd utomhus | 45 m @ 80% lambertian, 100 klx solljus |
| Minimum range | 0 m |
| Montering | Botten: 4× M3-skruvar, 2× 2 mm styrstifthål |
| MTTF | 250000 h |
| Noggrannhet | ±2,5 cm (lambert) / ±5 cm (retroreflektiv) |
| Omgivningsljus max | 1000 lx |
| Precision (σ) min/max | ±1,0 cm / ±10 cm |
| Produktsäkerhet | UL 62368-1, UL 60950-22 (utomhusbruk), CSA-C22.2 No. 62368-1-19, CSA-C22.2 No. 60950-22-07, EN/IEC 62368-1 |
| Protokoll lidar‑data | 1000BASE‑T, 1000BASE‑T1 |
| Punkter per sekund | 1310720 p/s |
| Rotationshastighet | 20 Hz |
| Räckvidd | 20 m @ 10% reflektivitet, 45 m @ 80% reflektivitet (1024×10 Hz, 100 klx solljus, >90% detektionssannolikhet) |
| Räckviddsupplösning | 0,1 cm |
| Skanningsprincip | Roterande 360°, Flash, Dome/fasad |
| Stråldiameter ut från sensor | 5 mm |
| Stråldivergens | 0,35 ° |
| Stöt | IEC 60068-2-27 (100 g, 11 ms half-sine, 3 stötar × 6 riktningar) |
| Synfält (H) | 360 ° |
| Synfält (V) | 180 ° |
| Tidsstämpelupplösning | 1 µs |
| Tidssynk – ingångar | PTP, gPTP, NMEA $GPRMC, Extern PPS, Intern klocka |
| Tidssynk – utgångar | 60 Hz |
| Vibration | IEC 60068-2-64 (1 G-rms, 10–1000 Hz, sprung masses, 3 axlar × 8 h) |
| Vikt | 470 g |
| Vinkelprovningsnoggrannhet | 0,01 ° |
| Vinkelupplösning | 0,7 ° |
| Våglängd | 865 Nm |
| Hemisfärisk täckning OSDome erbjuder ett komplett 180° vertikalt synfält och 360° horisontellt, vilket ger sömlös detektion utan död zon ovanför sensorn. Räckvidden uppgår till 20 m mot ett mörkt 10 % mål och 45 m mot ett 80 % lambertianskt mål. | ![]() | |
![]() | Konfigurerbar upplösning Välj 32, 64 eller 128 kanaler vertikalt, horisontell upplösning på 512/1024/2048 punkter och 10 eller 20 Hz rotation. Upp till 5,2 miljoner punkter per sekund med 0,1 cm avståndsupplösning ger kameraliknande NIR- och signaldata. | |
| Idealisk för inomhus och kortdistans Den hemisfäriska vyn passar persondetektion inomhus, säkerhetsövervakning, mobila robotar och kortdistans-detektering på fordon. Integrerad IMU och IEEE 1588 PTP/gPTP-synkronisering ger exakt sensorfusion. UDP över Gigabit Ethernet och Ousters SDK med C++/ROS-drivrutiner. | ![]() | |
![]() | Allvädersrobust Höljet är klassat IP68 och IP69K, klarar drift mellan -40 °C och +60 °C och uppfyller stöt-/vibrationskrav enligt IEC 60068-2-27/-64. Klass 1 ögonsäker laser enligt IEC/EN 60825-1:2014. CE-, UKCA- och FCC-certifierad samt UL 62368-1 och UL 60950-22 (utomhusbruk). | |
När autonoma fordon, mobila robotar och intelligenta system blir vanligare ökar också kraven på att maskiner ska kunna förstå sin omgivning i realtid. Därför blir LiDAR en allt viktigare teknik inom automation, robotik, intralogistik och smart infrastruktur. Vi på OEM Automatic erbjuder LiDAR-sensorer från Ouster – utvecklade för tillförlitlig 3D-perception i realtid. Med högupplöst punktmolnsdata och digital LiDAR-teknik används sensorerna i applikationer där exakt positionsdata, stabil objektdetektering och avancerad omvärldsförståelse är avgörande.
OEM Automatic erbjuder lösningar från Specim, en av världens ledande tillverkare av hyperspektrala kamerasystem. Med hyperspektral vision kompletteras traditionell vision med teknik som gör det möjligt att analysera material, kemisk sammansättning och kvalitet i detalj. Resultatet är mer datadrivna, stabila och automatiserade processer i applikationer där kraven på analys och precision är höga.
Över 99,7 % plocknoggrannhet och 30 % högre genomflöde – utan att tumma på säkerheten. Tillsammans med Rebl Industries erbjuder vi på OEM Automatic den vision- och identifieringsteknik som ger robotarna syn, förståelse och förmåga att samarbeta med människan.
Utvecklingen av mobila maskiner går snabbt. Kraven ökar på säkerhet, livslängd, miljöprestanda och avancerad funktionalitet – samtidigt som maskinerna måste vara kostnadseffektiva, robusta och enkla att serva. Här stöttar vi på OEM Automatic dig genom hela processen. Med bred teknisk kompetens och nära samarbete med ledande tillverkare hjälper vi dig att välja rätt komponenter för de mest krävande miljöerna.
Utvecklingen inom 3D-vision och Machine Vision går snabbt, samtidigt som kraven på stabil drift och kvalitet ökar i industrin. För att bidra med erfarenheter från verkliga applikationer deltog vi nyligen i ett internationellt roundtable-samtal, där Johan Kastensson från OEM Automatic deltog i diskussioner om hur tekniken används – och bör användas – i praktiken.
PhoXi 3D Scanner Gen3 är en avancerad 3D-scanner framtagen för industriella applikationer som kräver högsta möjliga noggrannhet och tillförlitlighet. Med blå laserteknik, hög upplösning och integrerad färgkamera levererar den enastående detaljrikedom och färgåtergivning – oavsett ljusförhållanden. En idealisk lösning för dig som vill optimera automation, kvalitetskontroll och robotstyrning.
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Favoriter | Varianter | Datahastighet per profil | EMC | IMU‑komponent | Lidar‑lägen | Maxräckvidd utomhus | Minimum range | Montering | Punkter per sekund | Stöt | Vibration | Pris/enhet | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
32 kanaler / 1,3 Mpts/s / 180° V × 360° H / 20 m @ 10% / 9,5–51 V DC
Art:
OSDome-32
Kopierad
|
346 Mbit/s
|
USA: FCC 47 CFR Part 15 (Class A); EU: EN 55032/CISPR 32, EN 55035, EN 61000-3-2/-3-3; AU/NZ: AS/NZS CISPR 32; KR: KS C 9832/9835
|
InvenSense IAM-20680HT
|
512×10 Hz, 512×20 Hz, 1024×10 Hz, 1024×20 Hz, 2048×10 Hz
|
45 m @ 80% lambertian, 100 klx solljus
|
0 m
|
Botten: 4× M3-skruvar, 2× 2 mm styrstifthål
|
1310720 p/s
|
IEC 60068-2-27 (100 g, 11 ms half-sine, 3 stötar × 6 riktningar)
|
IEC 60068-2-64 (1 G-rms, 10–1000 Hz, sprung masses, 3 axlar × 8 h)
|
|
||
|
64 kanaler / 2,6 Mpts/s / 180° V × 360° H / 20 m @ 10% / 9,5–51 V DC
Art:
OSDome-64
Kopierad
|
682 Mbit/s
|
FCC 47CFR Part 15 Subpart B Class A, EN 55032:2012/AC 2013, EN 55035:2017/A11:2020, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, AS/NZS CISPR 32:2015, KS C 9832:2023, KS C 9835:2019
|
InvenSense IAM-20680HT
|
512×10 Hz, 512×20 Hz, 1024×10 Hz, 1024×20 Hz, 2048×10 Hz
|
45 m @ 100 klx (>90% detektionssannolikhet)
|
0,5 m
|
Botten: 4× M3 + 2× styrstift (2 mm)
|
2621440 p/s
|
IEC 60068-2-27 (100 g, 11 ms half-sine, 3 stötar × 6 riktningar)
|
IEC 60068-2-64 (1 G-rms, 10–1000 Hz, sprung masses, 3 axlar × 8 h)
|
|
||
|
128 kanaler / 5,2 Mpts/s / 180° V × 360° H / 20 m @ 10% / 9,5–51 V DC
Art:
OSDome-128
Kopierad
|
1353 Mbit/s
|
FCC 47CFR Part 15 Subpart B Class A, EN 55032:2012/AC 2013, EN 55035:2017/A11:2020, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, AS/NZS CISPR 32:2015, KS C 9832:2023, KS C 9835:2019
|
TDK InvenSense IAM‑20680HT
|
512@10/20 Hz; 1024@10/20 Hz; 2048@10 Hz
|
45 m @ 100 klx (>90% detektionssannolikhet)
|
0,5 m
|
Botten: 4× M3 + 2× styrstift (2 mm)
|
5242880 p/s
|
IEC 60068-2-64 (1 G-rms, 10–1000 Hz, sprung masses, 3 axlar × 8 h)
|
IEC 60068‑2‑64: 1 Grms, 10–1000 Hz, 3 axlar × 8 h
|
|
Välj en variant i listan